Místo odpočívání od školy a polehávání u vody trávíte léto v pracovním procesu? Když už tak tvrdě pracujete, určitě chcete vydělat co nejvíce a také ušetřit na případných srážkách. Jenže studentská brigáda a daně? Nevíte jak na to? Přečtěte si krátký článek, který Vám celou problematiku vysvětlí.

Brigáda krátkodobá:

Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do 10 tisíc korun je nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce. Ta umožňuje odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele, ani student, ani zaměstnavatelé nemusejí platit odvody na zdravotní a sociální pojištění. Díky slevám na poplatníka a zároveň na studenta brigádníka u výdělku do 10 tisíc korun měsíčně nezasáhne ani daň z příjmu – sice mu bude strženo 15%, ale může si podat daňové přiznání, na jehož základě získá tuto daň od finančního úřadu zpět. Pokud si navíc student ohlídá „podpis růžového formuláře“ – prohlášení poplatníka ze závislé činnosti, které ho ke slevám opravňuje, dostane čistého přesně tolik, kolik si vydělal rovnou, bez stržení daně a jejího následného vrácení.

Další možností, jak získat přeplatek zpět, je po skončení roku požádat zaměstnavatele o roční zúčtování. V takovém případě už brigádník nepodává daňové přiznání a zaplacenou daň mu vrátí přímo zaměstnavatel. O roční zúčtování však může student požádat pouze posledního zaměstnavatele v roce a za předpokladu, že se zaměstnání nepřekrývala.

Studenti s více souběžnými brigádami u různých zaměstnavatelů v jednom měsíci jsou povinni podat daňové přiznání.

Brigáda dlouhodobá nebo za více peněz:

Přes dohodu o pracovní činnosti – ta už je spojena s daňovým zatížením, které je stejné jako u klasického pracovního poměru. Z hrubé mzdy se zároveň odečítá jak zdravotní a sociální pojištění, tak daň z příjmu zmírněná slevou na studenta a na poplatníka. Veškeré daňové povinnosti za studenta na DPČ, který nemá žádné jiné souběžné zaměstnání, vyřizuje jeho zaměstnavatel.

Pokud však student pracuje na zkrácený úvazek jen několik měsíců v roce, nezapomeňte si zažádat u zaměstnavatele o zúčtování daně nebo si sami podat daňové přiznání. Zaměstnavatel totiž z hrubé mzdy studenta odvádí daň z příjmu a uplatňuje slevu na poplatníka vždy jen v měsíční výši – tzn. 2.070 Kč na poplatníka a 335,- Kč na studenta – tedy dvanáctinu roční částky. U obou slev však máte nárok za kalendářní rok na jejich uplatnění v plné výši – tzn. 24.840 Kč a 4.020 Kč.

Pokud Vám studentská brigáda a daně připadjí složité, obraťte se na nás. Rádi poradíme, případně Vám daňové přiznání po ukončení roku připravíme. Studujte a pracujte, papíry a daně nechte na nás!

JVL –  VM