Každý podnikatel, každá společnost by měla reflektovat změny, které souvisí s výkonem její činnosti, s účetnictvím či daněmi. V příštím roce nás čeká 7 důležitých změn v daňové oblasti v roce 2015. Některé z nich nás možná potěší, některé z nich budeme přijímat se značnou nevolí. Pojďme si je tedy stručně představit:

  1. Třetí sazba DPH

Jakoby nám nestačili dosavadní dvě sazby DPH. Zřejmě nejdůležitější novinkou, která se dotkne v podstatě všech spotřebitelů i podnikatelů, je zavedení druhé snížené sazby DPH. V praxi to znamená, že kromě základní 21% a snížené 15% sazby DPH, budeme využívat ještě sníženou 10% sazbu DPH, která bude určena především pro knihy, léčiva a kojeneckou výživu.

  1. Pokuta v případě nepoužívání datových schránek

Pokud máte zřízenou datovou schránku, víte, že ji musíte aktivně využívat a veškeré informace, které Vám do ní přijdou jsou považovány za doručené, zkrátka máte povinnost ji využívat. V případě, že schránku využívat nebudete, hrozí Vám pokuta ve výši až 50 000 Kč. V případě, že datovou schránku zřízenou nemáte, tato povinnost v daňové oblasti v roce 2015 se Vás nikterak nedotkne.

  1. Sleva na dani pro pracující důchodce

Od roku 2014 se pracujícím důchodcům vrací zpět sleva na dani. Co se týče důchodců podnikatelů, sleva na dani se jim bude také vracet, nicméně až od roku 2015.

  1. Omezení výdajových paušálů

Od roku 2015 dojde v rámci daňového balíčku k odebrání nároku na odečet paušálu u podnikatelů a živnostníků, kteří mají roční příjmy alespoň 2 000 000 korun. Letos toto nařízení platí u paušálu 30% – 40%, od příštího roku se nařízení rozšiřuje pro skupinu 60% – 80%.

  1. Danění autorských honorářů

Návrat o dva roky zpět, tedy do roku 2013. V praxi to znamená, že se 15% srážková daň bude týkat autorských příjmů do 7 000 Kč. V současnosti je hranice pro srážkovou daň 10 000 Kč.

  1. Změna daňových odpočtů za investiční životní pojištění

Mělo by dojít k omezení odpočtů od daně za investiční životní pojištění. Momentálně je možné odečíst až 12 000 Kč ročně, od příštího roku dojde k omezení částky o skutečnost, že se odečet musí týkat pouze pojišťovací části životního pojištění. Výdaje na investiční část není možné odpočítat.

  1. Změna odpočtu daně na více dětí

Bude možné odečítat daň na více dětí dle novely zákona. Na první dítě bude možné odečíst 1 117 Kč, na druhé pak 1 317 Kč a za každé další dítě pak 1 417 Kč. Dané částky mohou být odečítány každý měsíc.

Zdroj: http://www.mesec.cz