Nejen konec léta, začátek školního roku, ale také slavné EET. Nebojte, nemluvíme na vás cizím jazykem, ale pojmem, který se pomalu zakořeňuje v našich podnikatelských slovnících. Budeme ho slýchat od září čím dál tím častěji. PROČ?

Jak už jsme avizovaly v některých z předchozích článků, rokem 2016 nastala pro podnikatele nová povinnost, a to dle zákonných podmínek schválených našimi zákonodárnými orgány evidovat „veškeré“ tržby. V tomto směru již probíhají vtipné výměny názorů – např. na téma, jak a jestli danit spropitné. Ani ministr financí v tomto směru zatím nemá jasno…

Obecně řečeno: veškeré informace k evidenci tržeb jsou dostupné v zákoně č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, tento zákon vzešel v platnost v dubnu tohoto roku. Pokud se potřebujete opravdu podrobně seznámit s evidencí tržeb, upozorňujeme, že byly také změněny některé další zákony související právě s evidencí tržeb. Tyto změny je možné nastudovat v zákoně č. 113/2016 Sb..

I když první podnikatelé mají povinnost své tržby evidovat až od 1. prosince 2016 (týká se stravovacích a ubytovacích zařízení, další postupně v následných fázích až do průběhu roku 2018), některé části zákona budou platné již od konce srpna, resp. začátku září. Jedná se o celou řadu ustanovení, z nichž nejdůležitější je žádost o autentizační údaje a jejich přidělení, certifikáty pro evidenci tržeb a jejich správa.

Zítra pokračování – téma EET – Proč? A jak to vidíme my – JVL

Lucie Műllerová

Zdroje:

http://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/16-112.htm

https://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/16-113.htm