To, že kvalita není účetní jako účetní je různá, už poznalo na stavu svého konta mnoho podnikatelů – hlavně díky následným postihům různými úřady za neplnění, chyby, nedostatky, zpoždění a další neplechy způsobené účetními všech možných druhů a typů.

Účetní lze s nadsázkou členit z různých pohledů: mladé x staré, šik x staromódní, papíráky x ajťáky, vzdělané x samouky, s praxí x bez praxe, teamové hráče x sólisty, pečlivé x kreativní, sympatické x bručící, „to nejde“ x „zkusím to vymyslet“ atd. Pohledů je mnoho, sami můžete pokračovat. A Určitě sami máte jakožto podnikatelský subjekt zmapovaného toho svého účetního či tu svoji účetní.

No a jsme u základního členění: TEN účetní x TA účetní. Že by to neměl být rozdíl? Velký omyl!

Během své dlouholeté praxe na různých pozicích jsem se setkala s mnoha situacemi, kde se tento rozdíl nádherně projevil v celé své kráse. Uvedu pár příkladů a situací:

  • Přesný součet rádoby přesných čísel kontrolou nevyšel přesně řádově o několik korun:

TENÚ – přepočtu to zítra, třeba mi to vyjde. A když ne, někam to uklidím…

TAÚ – přepočte ihned několikrát a nakonec úplně zoufalá s těžkým srdcem odúčtuje správným účetním postupem několik haléřů ze zaokrouhlení

  • Zhoršený zrak i vinou svého specifického zaměstnání:

TENÚ – pořídí si větší monitor

TAÚ – pořídí si brýle a lampičku

  • Prostředky používané pro zvládnutí kvant dat, informací a čísel:

TENÚ – účetní a ekonomický software, excely, nadstavbové databáze, složité výpočtové algoritmy na většinou nepoužitelné ukazatele, iPhone nejnovější model s využitím všech funkcí, našlapaný notebook různými IT prostředky, které se neodvážím jmenovat, protože jim nerozumím

TAÚ – účetní a ekonomický software, word a excel, sbírky zákonů nejlépe v papírovém vydání, Samsung nejlépe zaběhnutý cca 3 roky starý (s průběžnou modlitbou ještě chvíli vydržet a nemuset nastavovat nový), hrnek kafe nebo čaje a prostý selský rozum

  • Kvalita a rychlost odváděné práce:

Zde se nechci TENÚ dotknout, ale dle mé zkušenosti jsou nejlepšími účetními TAÚ, které pracovat chtějí a mají malé děti. Nevěříte? TAÚ s malými dětmi nebo před mateřskou přece nikdo nechce (hlavně jako zaměstnance). Ti, co to ještě nepochopili, chybu dělají!! Proč?

Hnacím motorem je čas. TENÚ má času dost, většinou „to dá“ na poslední chvíli. TAÚ navíc s malými dětmi si luxus časového prostoru nemůže dovolit. Vše včetně osobního času má dopředu nalajnované, nemůže si dovolit dělat chyby, protože na to prostě nemá čas. Drží termín s předstihem, jde na jistotu a je většinou hoooodně pečlivá, spolehlivá a hlavně loajální.

Vše výše uvedené je samozřejmě neadresné, nechtěla jsem se tím nikoho dotknout, spíše odlehčit momentální informativní, fejsbůkové a zprávové šílenství kolem našich politiků, nadměrné zatížení ze strany finančních a různých kontrolních úřadů. A taky trochu zapomenout na Babišovsko-Zemanovsko-Sobotkovskou divadelní hru. Třeba se mi alespoň trochu povedlo odlehčit poslední týdny a vyvolat u vás lehký úsměv.

A teď vážně: ať už si do svého týmu nebo externě vyberete TENÚ nebo TAÚ, řiďte se rozumem a chtějte reference. A pamatujte – i my jsme tu pro Vás! VY podnikejte srdcem a MY vám budeme krýt záda!

Za JVL – cítící se mladá, rádoby šik, papírák, vzdělaná, s praxí, týmová hráčka, občas bručící, pečlivá, „zkusím to vymyslet“  TAÚ, Vlaďka Matasová 🙂