Není novinkou, že hypoteční sazby jsou na historickém minimu a neustále pozvolna klesají. Klienti bank jsou nadšení a houfně si berou hypotéky, jenže domýšlejí budoucnost? Nízké sazby hypoték samozřejmě nemůžou vydržet napořád. Problém může nastat při případném refinancování úvěru.

Úrokové sazby u hypoték s pětiletou dobou fixace momentálně oscilují kolem 2,3 procenta. Dají se samozřejmě najít i nižší sazby, ale vždy je důležité řádně zkontrolovat podmínky, které banka za takovouto výhodnou sazbu poskytuje. V současnosti se klientům rozhodně vyplatí smlouvat a nebrat první nabídnutou procentní sazbu. Banky se o své klienty přetahují a snaží se jim jít takříkajíc na ruku.

Drtivá většina hypotečních úvěrů se smlouvá s pětiletou dobou fixace, takže po pěti letech bude velký nápor na banky při refinancování úvěrů. A tady může (ale samozřejmě nemusí) nastat kámen úrazu. Nikdo neví, co konkrétně se stane se sazbami hypoték, také se může stát, že sazba vzroste a lidé nebudou samozřejmě chtít platit místo 2,5 % například 4%.

Proto apelujeme na všechny, kdo si chtějí brát úvěr. Opravdu dobře si rozmyslete, zda si jej berete po rozumném uvážení a nejen proto, že je to momentálně lákavá nabídka. Všichni víme, jak lidé a zvláště Češi podléhají akčním a slevovým nabídkám. A proto se pro ně nízké sazby hypoték mohou stát dalším lákadlem. Všichni, kdo si úvěr berou by si měli spočítat i varianty, kdy dojde k navýšením úrokových sazeb a do jakého procenta ještě budou schopni daný úvěr splácet.

Proto je vždy dobré rozumně uvažovat nad tím, co a v jaké částce si pořizujeme s ohledem na naši budoucnost. Neméně důležitou roli v tomto bezesporu hrají i úspory. Je dobré mít jakousi rezervu, která by nám mohla pokrýt případné navýšení úrokových sazeb.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/nizke-urokove-sazby-klienti-budou-mit-problem-f4y-/viteze.aspx?c=A150218_160740_viteze_kho