Nedá mi to nereagovat na neustálý humbuk kolem Řecka a jeho možného bankrotu…

Denně probíhají jednání, zda nechat Řecko „padnout“ či ne, zda poskytnout další společné peníze na jeho „záchranu“, Řekové odmítají jakákoliv pro ně omezující opatření a znovu a znovu si půjčují a zadlužují se. Proč se o tom tolik píše a je to v rámci EU téma č.1?? Vždyť pro Řeky je to sport již staletí starý…

Již ve 4.století př.n.l. nezaplatilo několik řeckých měst dluhy vůči chrámu v Delfách. V průběhu posledních dvou století bychom v Řecku napočítali státních krachů víc než máme prstů na ruce, přičemž každá z těchto záležitostí se intenzivně řešila v průměru 15 let. Celková doba, kdy bylo Řecko v bankrotu mezi lety 1800-2010 byla 90 (ano – devadesát!) let.

Proč tedy věčné debaty o restrukturalizaci, insolvenci, oddlužení, splácení či nesplácení dluhů? Ať to dopadne jakkoliv a Řekové zůstanou součástí eurozóny či nikoliv, stejně se zase najde někdo, kdo jim půjčí, kdo za ně něco uhradí. Oni si pak zase sednou na sluníčko před hospůdku s výhledem na moře, v rámci své téměř celodenní siesty si vychutnají cigaretku a skleničku něčeho dobrého a s úsměvem si řeknou: Život je krásný, díky Evropo! A nám nezbývá, než jim závidět tento nevázaný přístup k životu.

JVL-VM