Leden už se nachýlil do své druhé půlky a všude kolem nás se začínají rojit informace o vyplňování daňového přiznání. Přiznejme si to, každý rok je to stejné, nevíme co konkrétně potřebujeme, kde to máme vzít, za kým máme jít a vůbec – co vlastně máme dělat? Nebojte se, není to tak složité, jak se na první pohled zdá, i když téměř každým rokem dochází k různým změnám.
Dnes tedy přicházíme se souhrnem všeho, co budete potřebovat, kde to seženete a co vlastně můžete udělat pro bezproblémové vyplnění daňového přiznání.
Co je to vůbec daňové přiznání? Daňové přiznání slouží k provedení výpočtu daňové povinnosti za předcházející kalendářní rok. Celý rok platíte zálohy na daň, pokud jste podepsali prohlášení k dani (všem známý pod názvem „růžový papír“) jsou vám sráženy slevy – například na děti, na invaliditu, na poplatníka a další. Jednou za rok však máte nárok na zúčtování, kde si můžete uplatnit další slevy (které je možné uplatnit pouze jednorázově jednou za rok či odečíst tzv. odčitatelné položky, které vám sníží základ daně). Díky tomuto zúčtování můžete dostat zpátky část odvedených daní zpět – pokud vám je vyčíslen přeplatek, bude vám vrácen nejpozději do 31. března 2017 – většinou bývá součástí březnové výplaty. Pokud by vám vyšel nedoplatek, nebojte se, nikdo po vás nic navíc chtít nebude.
O roční zúčtování daně můžete požádat pokud:
· jste v roce 2016 měli příjmy pouze od jednoho zaměstnavatele
· nebo jste pobírali příjmy od více zaměstnavatelů, ale jednotlivé zaměstnavatele jste měli postupně za sebou – tzn. neměli jste více zaměstnání ve stejný okamžik (najednou)
· dále je nutné, abyste měli podepsáno u všech těchto zaměstnavatelů prohlášení k dani – „růžový papír“ POZOR – můžete ho mít podepsaný vždy jen 1x v 1 okamžik (tedy, při odchodu ze zaměstnání ho nezapomeňte u předchozího zaměstnavatele ukončit a u nového podepsat znovu)
· dále písemně musíte požádat o roční zúčtování posledního zaměstnavatele, nejpozději do 15. února
· pokud jste pracovali u více zaměstnavatelů (za sebou), je nutné si od nich vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech a o sražených zálohách na daň – tyto dokumenty musíte předložit také do 15.2.
Co dále můžete uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016
- pokud splácíte HYPOTÉKU či úvěr ze STAVEBNÍHO SPOŘENÍ, můžete si – POZOR, pouze za 1 domácnost odečíst až 300 000 Kč – k tomuto potřebujete potvrzení, kolik jste zaplatili na úrocích – toto potvrzení vám pošle banka či stavební spořitelna
- pokud si platíte PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ, můžete si od základu daně odečíst až 12000 Kč
- pokud si platíte ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ, můžete si od základu daně odečíst až 12000 Kč
- dále si můžete odečíst členské příspěvky, které jste zaplatili ODBOROVÉ ORGANIZACI
- pokud máte dítě umístěné v předškolním zařízení (školka), jeden z rodičů si může odečíst z vypočtené daně slevu za umístění dítěte ve školce – max. za rok 2016 9900 Kč
- dále si můžete odečíst slevu na manžela/manželku, pokud si za rok manžel/ka nevydělá více než 68 000 Kč
- také si můžete odečíst poplatky za zaplacené zkoušky ověřující výsledky vašeho dalšího vzdělávání (kurzy, rekvalifikace atp.)
- DARY – díky nim si můžete snížit daň – pokud darujete BEZPLATNĚ krev, kostní dřeň (je vám jednorázově odečtena částka za každý odběr), peněžní či nepeněžní dar školkám, školám, zdravotnickým zařízením (hodnota daru musí být větší než 1000 Kč)
Pokud jste v situaci, kdy není možné, aby vám daňové přiznání vyplnil váš zaměstnavatel, je nutné abyste vyplnění daňového přiznání provedli sami – existuje k tomu jednoduchý formulář na internetových stránkách volně ke stažení, či interaktivní formulář, který můžete vyplnit elektronicky anebo si jej můžete vyzvednou kdekoliv na finančním úřadě. Od tohoto roku existuje novinka, kdy postačí, když vyplníte pouze zjednodušený formulář daňového přiznání, který obsahuje pouze 2 strany – není to povinnost, pouze možnost.
Doufáme, že vám tento přehled usnadní orientaci v daňovém přiznání a v tom, co je třeba učinit. Držíme vám palce! Pokud si i přes tyto rady nejste jisti, neváhejte se na nás obrátit, my Vám rády pomůžeme.
Za JVL finance, Lucie Műllerová